Tekst powstał we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi SA
Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. To kolejna ogłoszona w ostatnich dniach tak obszerna zmiana w przepisach regulujących funkcjonowanie systemu edukacji. Tym razem dotyczy ona przede wszystkim praw i obowiązków uczniów, a także utworzenia nowego systemu ochrony ich interesów – z Krajowym Rzecznikiem Praw Uczniowskich na czele.
Czytaj więcej
Prawdopodobnie już od nowego roku szkolnego przy Ministrze Edukacji Narodowej zacznie działać Rze...
Koniec z rozproszonymi przepisami
Jednym z głównych celów nowelizacji jest uporządkowanie i zebranie w jednym miejscu rozproszonych dotąd regulacji dotyczących praw i obowiązków uczniów. Jak wskazuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, dziś przepisy te znajdują się w różnych aktach prawnych – od ustaw, przez rozporządzenia, po statuty szkół. Utrudnia to orientację w obowiązujących normach nie tylko uczniom, ale również nauczycielom.
Nowelizacja ma zatem umożliwić wszystkim zainteresowanym łatwiejszy dostęp do pełnego katalogu praw ucznia, który – zgodnie z propozycją – zostanie przeniesiony na poziom ustawowy jako rozdział 2a w Prawie oświatowym. Katalog ten ma charakter otwarty, co oznacza, że będzie można go uzupełniać, ale nie ograniczać.